Tuuletõkkekangas või plaat – kumba eelistada?
- 27. nov. 2024
- Kirjutas: Anti
- Rubriik: Üldehitus, Üldine

Tuuletõke on õhuke kiht, mis mängib fassaadis üllatavalt suurt rolli: see hoiab sooja seest ja niiskuse väljas. Järgnevalt selgitame, millal eelistada hingavat tuuletõkkekangast, millal tugevamat tuuletõkkeplaati – ja miks OSB-plaati tasub sellest võrrandist välja jätta.
Miks on tuuletõke vajalik?
Tuuletõkke roll hoone seinakonstruktsioonis on lihtne, kuid kriitiline: kaitsta soojustust tuule eest ja aidata säilitada hoone energiatõhusus. Vale või ebasobiv tuuletõkke valik võib viia soojakadude, niiskusprobleemide ja isegi konstruktsiooni kahjustumiseni. Kõige levinumad valikud on tuuletõkkekangas ja tuuletõkkeplaat – kuid kumb sobib paremini just sinu projekti jaoks?
Tuuletõkkekangas – paindlik ja hingav
Tuuletõkkekangas on õhuke, kuid vastupidav membraan, mida kasutatakse peamiselt karkasshoonete puhul. See materjal on hingav – laseb niiskuse hoonest välja, kuid takistab tuule sissetungi. Tuuletõkkekangast on kerge paigaldada, see sobib hästi ebaregulaarsete pindadega ja võimaldab kiiret tööde edenemist.
Kanga eelised:
- Hea auru läbilaskvus (väldib kondentsi seinas).
- Kerge ja mugav paigaldada.
- Sobib hästi puitkarkasshoonetele ja fassaadisüsteemidele.
Tuuletõkke plaat – jäigem ja stabiilsem
Tuuletõkkeplaat on tavaliselt tselluvilla baasil valmistatud jäik plaat, mis lisaks tuuletõkkele võib osaliselt toetada ka konstruktsiooni stabiilsust. Plaat pakub mehaanilist tugevust, sobib hästi kivivillaga soojustamisel ja aitab hoida konstruktsiooni kuju ka tuulisemates oludes.
Plaadi eelised:
- Annab lisa jäikuse seinakonstruktsioonile.
- Heade heliisolatsiooni omadustega.
- Tselluvilla baasil tuuletõkkeplaadid toimivad ka lisasoojustusena.
- Sobib hästi suurema tuulekoormusega piirkondadesse.
Tuuletõkkeplaat vs tuuletõkkekangas – millal eelistada üht või teist?
Üldiselt võib öelda, et tuuletõkkekangas sobib paremini kergkonstruktsiooniga hoonetele, väiksematele hoonetele ja seal, kus soovitakse kiiret, lihtsat ning hingavamat lahendust. Tuuletõkkeplaat on parem valik suuremate või tuultele rohkem avatud hoonete puhul, kus on oluline konstruktsiooni jäikus ja helipidavus.
Tuntud tuule- ja aurutõkke lahenduste pakkuja Hutton artiklis on samuti hästi selgitatud, kuidas erinevad tuuletõkkematerjalid mõjutavad hoone toimivust ja millele valikul tähelepanu pöörata.
Tuuletõke ja veeauru liikumine – ehitusfüüsika alused
Tuuletõkke olulisus ei seisne ainult tuulte peatamises – selle ülesanne on ka võimaldada veeauru liikumist konstruktsioonist välja, takistamata samas õhu liikumist väljast sisse. Korralik tuuletõkkematerjal peab olema tuulekindel, kuid difuusne, ehk võimaldama veeaurul konstruktsioonis väljapoole liikuda. Kui veeaur jääb konstruktsiooni lõksu – näiteks halvasti hingava materjali, nagu OSB-plaadi kasutamisel tuuletõkkena – võib see viia kondensatsiooni tekkeni, niiskuskahjustuste ja hallituseni.
Ehitusfüüsika seisukohalt peab välispiirde kihistus toimima loogiliselt: seest aurutihedam, väljast avatum. See tähendab, et sisemine aurutõke takistab niiskuse liikumist ruumist konstruktsiooni, samas kui tuuletõke aitab niiskusel konstruktsioonist väljuda, hoides seinad kuivad ja konstruktsiooni tervena.
Kas OSB-plaati võib tuuletõkkena kasutada?
Tuleb ette, et tuuletõkke asemel püütakse kasutada OSB-plaati, kuid see pole sobiv ega ehitusnormidele vastav lahendus. OSB-plaat ei lase niiskust konstruktsioonist välja, mis võib viia:
- kondensvee tekkimiseni soojustuses,
- niiskuskahjustuste ja hallituse tekkeni,
- konstruktsiooni eluiga lühendavate probleemideni.
Lisaks ei ole OSB-plaat mõeldud välistingimustes kasutamiseks ilma täiendava kaitsekihita ning selle õhupidavus ei vasta tuuletõkke funktsionaalsetele nõuetele.
Tuuletõkke paigaldus
Tuuletõkke efektiivsus sõltub otseselt selle korrektsest paigaldusest. Olenemata sellest, kas kasutatakse tuuletõkkekangast või -plaati, peab materjal moodustama katkematu ja tihendatud õhutõkke kogu välispiirde ulatuses. Liitekohad tuleb hoolikalt teipida spetsiaalsete tuuletõkketoodetega, et vältida õhulekete ja niiskuse sattumist konstruktsiooni.
Kanga puhul on oluline, et see jääks piisava varuga üle karkassi ning kinnitatakse klambrite või roovlatiga. Plaatide puhul tuleb jälgida, et plaadivuugid oleksid tihedad ja kaitstud vee sissetungi eest.
Sagedased vead paigaldusel on:
- lahtised ühendused,
- katmata vuugid
- valesti paigaldatud liited.
Sellised vead võivad vähendada tuuletõkke toimivust ja viia soojakadude ning niiskusprobleemideni. Seepärast tasub usaldada paigaldus kogenud ehituspartnerile, kellel on kogemused nii kangaste kui plaatide paigaldamisel.
Vali CoralRoof, kui vajad spetsialiste, kes paigaldavad tuuletõkke korrektselt ja ajakohaselt. Võta meiega ühendust!
Kokkuvõte
Tuuletõkke valik sõltub hoone tüübist, asukohast ja eelistustest. Tuuletõkkekangas pakub rohkem paindlikkust ja hingavust, tuuletõkkeplaat stabiilsust ja tuge. OSB-plaat seevastu ei ole tuuletõkkeks sobiv ning selle kasutamine võib tuua kaasa tõsiseid tagajärgi.