Mis on tuuletõke ja miks OSB plaat ei sobi kasutamiseks tuuletõkkena

Tuuletõke on ehitusmaterjal, mille peamine ülessanne on kaitsta hoone välispiirde konstruktsioone tuule, sademete ja kõikide teiste ilmastikunähtuste eest.

Tuuletõke võib täita ka lisasoojustuse rolli konstruktsioonis, kui kasutatakse puitkiu- või villapõhiseid tuuletõkkeplaate. Tuuletõke võib täita konstruktsioonis ka jäigastavaid ülessandeid (näiteks tuuletõkke tsementkiudplaadid ja tuuletõkke kipsplaadid)

Loetelu erinevatest tuuletõkke materjalidest

  • Tuuletõkke villaplaadid
  • Tuuletõkke puitkiudplaadid
  • Tuuletõkke tsementkiudplaadid
  • Tuuletõkke tuuletõkkekipsplaadid
  • Tuuletõkke membraanid ehk tuuletõkkekangad

Tuuletõkke ehitusfüüsika

Korrektselt projekteeritud hoone välispiirded (seinad, katused, laed ja põrandad) peavad olema kavandatud nii, et sinna kogunenud niiskus saaks takistusteta välja kuivada. Niiskuse liikumise suund konstruktsioonis sõltub peamiselt ilmastikuoludest ja ruumide sisekliimast. Oluline on mõista, et niiskuse liikumise suund konstruktsioonis sõltub ilmastikutingimustest ja hoone sisekliimast. Üldiselt liigub niiskus soojemast ja niiskemast keskkonnast külmemasse ja kuivemasse.

Enamikul aastast toimub niiskuse liikumine hoone seespoolt väljapoole, kuna siseruumides on tavaliselt soojem ja niiskem õhk. Suvekuudel võib aga välistemperatuur olla kõrgem kui hoone sisetemperatuur, mis tähendab, et niiskus võib liikuda ka vastupidises suunas – väljast sissepoole. Seetõttu on oluline valida sellised ehitusmaterjalid, mis võimaldavad konstruktsioonil niiskusest vabaneda nii sisse- kui väljapoole. See vähendab niiskuskahjustuste riski ja tagab konstruktsiooni pikaajalise vastupidavuse.

Tuuletõkkematerjalide valikul tuleb arvestada veeauru liikumise omadusi konstruktsioonis. Kui liikuda hoone seinakonstruktsiooni kihtides seest väljapoole, peab iga kiht olema väiksema veeaurutakistusega kui eelmine. See tähendab, et:

  • Seespool olevad konstruktsioonikihid ja aurutõkkekiht peaksid olema suure veeaurutakistusega, et takistada niiskuse sattumist välimistesse konstruktsiooni kihtidesse.
  • Soojustus ja välimine tuuletõkke kiht peaksid aga olema väiksema veeaurutakistusega, et võimaldada konstruktsiooni kuivamist väliskeskkonda.

Kui seda põhimõtet eirata, võib niiskus kinni jääda konstruktsiooni ja sinna kondenseeruda, tekitades kahjustusi, näiteks hallitust ja materjalide lagunemist.

Miks OSB plaat ei sobi kasutamiseks tuuletõkkena?

OSB-plaati kasutatakse tihti jäigastava konstruktsioonimaterjalina, kuid see ei ole sobilik tuuletõkke otstarbel. Selle põhjuseks on OSB plaadi suur veeaurutakistus, mis võib põhjustada niiskuse kogunemist ja kondenseerumist seinakonstruktsiooni sisemusse. Näiteks:

  • Kui kasutada aurutõkkemembraani, mille veeaurutakistus (sd väärtus) on madal ning mineraalvilla soojustusena ja OSB-d tuuletõkke kihina, tekib probleem. OSB-plaadi veeaurutakistus (sd väärtus) on suurem kui aurutõkkemembraanil, mistõttu niiskus ei pääse konstruktsioonist välja ja võib kondenseeruda OSB plaadi sisepinnale.
  • Sellisel juhul niiskus kondenseerub OSB plaadi siseküljel. Niiskuse kogunemine kahjustab OSB plaati aja jooksul, põhjustades selle paisumist ja tugevuse vähenemist ning suurendades hallituse tekkimise riski.

Ehita targalt – vali õiged tuuletõkkematerjalid

Tuuletõkke materjalide valimisel on oluline arvestada nii ehitusfüüsikat kui ka materjalide omadusi. OSB-plaadi kasutamine tuuletõkkena ei vasta kaasaegsete ehitusnormide nõuetele ning võib kaasa tuua konstruktsiooni kahjustusi. Alternatiivid, nagu tuuletõkkemembraanid, ja spetsiaalsed tuuletõkkeplaadid, tagavad hoone energiatõhususe, pikaealisuse ja kaitse niiskuskahjustuste eest. Paigaldusel kindlasti jälgida ka paigaldusjuhiseid

Planeerides ja ehitades hooneid, vali õiged tuuletõkkematerjalid ja aurutõkkematerjalid, mis tagavad väljakuivamise võimaluse nii sisse- kui ka väljapoole.