Miks paigaldatakse kile betoonpõranda alla?

Kindlasti on kõik ehitusega tegelevad inimesed kokkupuutunud aruteluga, et miks ikkagi on kile betoonpõranda all.

Enne valamist betoonplaadi alla kile paneku tegelik põhjus ei ole üle dogamtiseeritud mõte, et tsemendipiima valgumist betoonplaadist tuleks takistada. Liigse vee lahkumine järelhooldusefaassis (1-2 nädalat) võiks olla isegi soositav, kui hiljem on vaja takistada hoopis takistada veeauru ligipääsu alapinnale. Kahte kahjuks korraga ei saa.

Enamasti on betoonplaadi all vahtpolüstüreen soojustusplaadid, mis ei ima endasse vett ning on oma olemuselt väga aurutihedad. Muidugi on soojustusplaatide vahel vuugid, mis ei pruugi saada piisavalt tihendatud.

Illustratsioon kujutab ujuvpõranda oleva õhukese betoonplaati ning selle all vett oma kõigis olekutes

 

Veeaur on niiskuskoormus mis kogu kasutus aja soovib tõsta kogu põrandat ülesse poole. Betoon ei ole aurutihe materjal.
Kapillaartõusu vastu paigaldatakse teraline kiht pinnast välja kaevatud pinnase asemel kaevisesse. Üldjuhul, Killustik, kruus, paekivisõelmed või liiv.

Betoonplaadile meeldib, kui niiskusolukord tema sees on nii pelamises- kui ka alumises pinnas võimalikult sarnane ning seda kogu tema kasutus ja eluea jooksul. Lihtne just seda saavutada ei ole.
Erinev kivinemise ning niiskuse väljumis kiirus põhjustab põranda kaardumist.
Järelhooldusega on põrandate kaardumist võimalik hästi ohjata. Kuid pea võimatu on seda teha kasutusae jooksul, mil veeaur pinnasest saab betoonplaadi alapinnale libi ning tõstab selle niiskustaset võrrraldes ruumi poolse ehk ülapinnaga.
Et niiskustase betoonplaati alapinnas ei tõuseks ja põrand ei kaarduks siis on vaja kasutada enne betoneerimist aurutõkkebarjääri ehk kilet.

Kasutage:

  • Aurutõkkebarjääri ehk kilet minimaalse paksusega 0,15 mm
  • Ülekatted minimaalselt 150mm ning teipida, et veenduda aurutihenduses
  • Hoia töömaal puhtust ning jälgi kasutatavate turvajalanüude taldu, et hoolega paigaldatud kile kogemata auklikuks ei muutuks
  • Leia kogenud töövõtja kes nõustab ja aitab põrandavaluga

Enne põrandakatte paigaldust kontrolli valatud betoonplaadi tasasust ning niiskuse sisaldust. Sellest lähemalt juba järgmises postituses.